🗣 Toto kázanie si môžete vypočuť tu 🗣.

El Roi. Boh, ktorý ma videl. Boh, ktorý ma vidí. Boh, ktorý ma bude vidieť. Včera, dnes aj naveky.
El Roi. Takto ho nazvala otrokyňa Agar, ktorú videl v jej trápení a vypočul jej prosby.

El Roi. Boh, ktorý rovnako ako videl Agar, videl každú jednu osobu vo Svätom písme. Videl ich od počiatku. Tvoril ich. Poznal každý ich vlas. Dal im každý nádych. Videl celý ich potenciál, ktorý do nich vložil. Videl však aj každé dobro, ktorého smerom sa nevydajú. Každú zradu, ktorú voči nemu vykonajú, no aj každé malé áno, ktoré mu povedia. Videl a miloval.

El Roi. Boh, ktorý videl, že Adam a Eva siahnu po ovocí zo stromu poznania dobra a zla, no aj tak im dal slobodu. Boh, ktorý videl, že Dávid ukradne Betsabe Uriášovi, no aj tak ho urobil kráľom. Boh, ktorý videl, že Judáš ho zradí, a predsa si ho vybral medzi svojich blízkych priateľov.

El Roi. Ten, ktorý vidí celý príbeh. Vidí každý náš krok a volá nás do dobrodružstva s ním. Každú pohnútku, dobrú aj zlú, a dáva nám slobodu konať. Každé zaváhanie a vždy nás volá nanovo. Každú bolesť a nenecháva nás v nej samotných . Každú malú aj veľkú výhru a raduje sa z nej. Ten, ktorý vidí a veľmi miluje. Vidí a dôveruje nám. Vidí a vyberá si nás. Vidí a posiela nás. Vidí a ráta s nami.

El Roi. „Nedovolí, aby sa ti noha zachvela, nedrieme ten, čo ťa stráži. Nedrieme veru, ani nespí ten, čo stráži Izraela. Pán ťa stráži, Pán je tvoja záštita po tvojej pravici. Za dňa ťa slnko nezraní ani mesiac za noci. Pán ťa bude strážiť od všetkého zlého: Pán ti bude chrániť život. Pán ti bude chrániť tvoj odchod aj príchod odteraz až naveky.“ Boh, ktorý vidí. Včera, dnes aj naveky. 

Kristína Cichová