Boli dni od 16. 8. do 21. 8. 2021 iba súčasť obyčajného augustového týždňa? Veruže nie! Práve v týchto dňoch totiž prebiehal náš malý letný tábor pod vedením brata Lukáša na obľúbenom mieste v Ábelovej, na Pustom dvore. Tábor na tomto jedinečnom mieste je odmenou nielen pre deti, ale aj pre animátorov.

Náš prvý spoločný večer sa niesol v znamení hier, smiechu a zábavy. Snažili sme sa navzájom spoznať čo najbližšie, hoci pre väčšinu z nás bol triumf naučiť sa aspoň mená všetkých účastníkov naspamäť. Na začiatku som mal ja osobne menšie obavy z toho, či ako animátori dokážeme zabaviť na týždeň deti, ktoré vyrastali s počítačovými hrami a viac v kontakte so sociálnymi sieťami, ako v kontakte s prírodou. Našťastie sa ukázalo, že moje prvoplánové predsudky boli viac ako mylné. Deti nielenže milovali spoločenské hry a aktivity, ale samy vyhľadávali čas strávený v prírode, ba dokonca samy vyhľadávali kontakt s niekým väčším, ako sama príroda, a to s našim nebeským Otcom.

Celý týždeň sme všetci s radosťou navštevovali našu útulnú kaplnku, kde sa o naše duchovné sprevádzanie staral brat Lukáš, ktorý si deti získal nielen chytľavým smiechom, ale aj interaktívnymi kázňami na spoločných každodenných svätých omšiach. Okrem svätých omší sme každý deň absolvovali aj katechézy v podaní našich animátorov, ktoré odkazovali na tému celého tábora – kráľ Dávid. Nerozprávalo sa len o jeho hrdinských činoch, ale aj o jeho pádoch.

Dovolím si tvrdiť, že všetci sme si ľudsky veľmi dobre sadli a rýchlo sme si vybudovali silné a pekné priateľské vzťahy. Kľúčové na každom detskom tábore je udržať si dôveru, pretože už prvý deň sme kvôli nepriaznivému počasiu museli učiniť krok veľmi nepopulárny u detí (a najmä u chlapcov), a to presunúť exteriérové aktivity na iný deň. Namiesto toho sme sa vo vnútri Pustého dvoru vrhli na aktivitu obľúbenú u dievčat, a to farbenie našich tímových vlajok a táborových tričiek so symbolikou pastiera a zároveň kráľa – kráľa Dávida. Každý deň sme zakončili spoločnou večernou modlitbou, kde sme všetci poďakovali za všetky pekné chvíle dňa, a následne výdatnou večerou, na ktorej lahodnosti sa podieľala naša šikovná pani kuchárka. Azda najaktívnejší deň sa niesol v znamení veľkej prechádzky, respektíve turistiky, keď sme spoločne prekonali viac ako 15 kilometrov na ceste k vodnej nádrži v obci Ľuboreč, kde sme sa popri spoločenských a loptových hrách mohli aj okúpať, a následne sme si oddýchli s poobedňajšou pizzou v Haliči, v reštaurácii neďaleko miestneho kaštieľa. Deň sme zakončili večerným filmom Leví kráľ, ktorý dokázal neraz dojať aj animátorov k slzám. Najväčší úspech však zožala nočná hra, na ktorú sa všetci s nadšením tešili celý týždeň a som si istý, že s úsmevom na ňu spomínajú všetci do dnešného dňa.

Taký bol náš týždeň nabitý dobrodružstvami v Ábelovej s partiou super detí, s bratom Lukášom a s našimi animátormi Domi, Filom, Jus, Andim, Vilkom a Tomim.

Video z tábora si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=_Q44BO_tYe0