Dominikánske historické múzeum, Santiago, Čile

Blahoslavený Gundislav z Amarante sa narodil v roku 1187 v portugalskom Talgide. Legenda hovorí, že keď ho ako novorodenca niesli na krst, s veľkou úctou a mimoriadnou láskou sa zahľadel na kríž. Pochádzal z bohatej a vysokopostavenej rodiny. Po kňazskej vysviacke venoval celé svoje bohatstvo svojim synovcom a s dovolením  arcibiskupa 14 rokov putoval po Svätej zemi. Po návrate ho rodina ani vikár nespoznali, preto sa utiahol do samoty a žil pustovníckym životom v Amarante. Panna Mária mu v zjavení poradila, aby vstúpil do rehole, v ktorej sa ofícium začína aj končí modlitbou Zdravas. Gundislav spoznal v tomto symbole rehoľu bratov kazateľov a rozhodol sa požiadať o vstup. Po skončení noviciátu sa vracia do Amarante, kde neúnavne ohlasuje Božie evanjelium. Svojpomocne vybudoval most cez rieku Tajo.

Jedna z legiend spojených so životom populárneho portugalského svätca hovorí, že keď robotníci, ktorí mu pomáhali, nemali víno na pitie, modlil sa a udrel palicou do skaly. Skala sa roztrhla a začalo z nej tiecť výborné víno. Inokedy sa robotníkom minulo jedlo, Gundislav išiel k vode, zavolal a ryby vyskočili na breh rieky, aby ich nakŕmili.

Počas homílie, v ktorej chcel ukázať hrôzu vylúčenia z Cirkvi, symbolicky „exkomunikoval“ košík chleba, načo bochníky okamžite sčerneli, zhnili a nedali sa jesť. Keď o niekoľko minút neskôr odstránil „exkomunikáciu“, chlieb sa stal opäť čerstvým a zdravým.

Gundislav zomrel vyčerpaný rokmi a ťažkou námahou 10. januára 1259 v portugalskom Amarante.

-js-


Obrázky: commons.wikimedia.org

Titulný obrázok: Francesco Guardi – Zázrak svätca dominikána (sv. Gonzalo de Amarante), Kunsthistorisches Museum, Viedeň