Rodina bývajúca na okraji mesta si nedávno zaobstarala malé mačiatko. V ich dome však už jedno zvieratko bývalo. Bola to malá myška, ktorá pri správe o predátorovi na jej území vzala nohy na plecia a utekala za Pánom Bohom. Celá roztrasená ho prosila, aby ju premenil na veľkého kocúra. Pán Boh to hneď urobil a myška si myslela, že sa už nemusí báť. Len čo však vošla domov a z vedľajšej izby začula zamňaukanie, opäť so strachom utiekla za Pánom Bohom a prosila ho, aby ju premenil na bojového psa. Dobrý Pán Boh jej opäť vyhovel. Keď ale vstúpila do izby, v ktorej uvidela mačiatko, opäť ju prenikol veľký strach. Tretí raz zašla za Pánom Bohom a vrátila sa premenená na tigra. Smelo vkročila do svojho domu, ale keď zbadala spiace mačiatko, znova sa dala na útek. Celá uplakaná šla k Pánu Bohu a ten jej vysvetlil, v čom je jej problém. Povedal jej: „Milá myška, túžila si sa meniť, ale len navonok. I keď máš telo tigra, vnútri máš stále srdce myšky. Ostaň navonok myškou a ja premením tvoje srdce na srdce leva!“

V dnešnom druhom čítaní sa hovorí o novom Jeruzaleme, o novom svete, o tom, že Boh robí všetko nové. Veľká noc totiž ústi do nového dňa. Ježišovou smrťou a vzkriesením začína nová éra celého stvorenia. Nič už nie je ako predtým! V kresťanstve je obrazom tejto novej éry posun slávenia sviatočného dňa z posledného dňa – soboty, na prvý deň, nedeľu. Aj pokrstený človek je nový človek žijúci novým Božím životom, ktorý sa už nikdy neskončí.

Generácia týchto nových ľudí tvorí spoločenstvo – Cirkev, nový Izrael. Ak sa nám zdá, že ešte nie sme dosť noví, pamätajme na malú myšku… Ten, kto chce žiť v novom svete, musí svoje srdce otvoriť na nový zákon a na nové prikázanie lásky. Nový svet sa dá budovať len zvnútra, od srdca. Všetko ostatné je zbytočná strata času a zbytočná strata síl.

Fr. Bruno Branislav Donoval OP