Bratia a sestry. Človeče, kto ma ustanovil za sudcu a dediča medzi vami? Trosku divne a nezvyklo znie tato Kristova odpoveď. Netrúfal si vari riešiť spor dvoch bratov? Alebo im nechcel pomôcť z nepríjemnej situácie? Ani jedno ani druhé. Bol predsa múdrosť sama a nijaký právny problém nemohol byt preň problém.

A bol zároveň aj nekonečne dobrý a preto mal pochopenie a pomoc prichystanú pre každú ľudskú slabosť. Kristus uvažoval v tomto prípade takto: Ak ste bratia, mate sa mat radi. Ak sa budete mat radi, vaša láska vás podeli, že budete obaja veľmi spokojní. Ak bude jeden z vás vidieť, že ten druhy je telesne alebo duchovne slabší, alebo ma početnejšiu rodinu, dá mu viac ako sebe.

Ale ak medzi vami nieto lásky, ani ta najspravodlivejšia spravodlivosť nebude spravodlivá. V takom prípade vám ani Boh nevyhovie. Ježiš Kristus neprišiel na svet zostaviť právny kódex, ale ohlásiť lásku a bratstvo. Ak uživotníme jeho evanjelium, nebude treba súdov, ani sociálnych reforiem, ani revolúcii.

Ale ak lásku nepríjmeme, namnožia sa spory a súdy, ktoré ukončí až ten Boží na konci vekov. Pane daj nám lásku, aby sme mohli byt započítaní medzi spravodlivých a získali tvoju odmenu. Amen

 

fr. Jakub Vladimír Miščo, OP