Svätá Katarína Sienská sa narodila počas morovej epidémie v talianskej Siene 25. marca 1347. Bola 24. z 25 detí v rodine Giacoma a Lapa Benincasa. Katarína sa narodila ako dvojča, ale jej sestra Giovanna žila len niekoľko týždňov. Jej otec bol farbiarom látok.

Mystické manželstvo sv. Kataríny Sienskej

Giovanni di Paolo: Mystické manželstvo svätej Kataríny Sienkej

Ako dieťa rada trávila čas v modlitbe a meditácii, čo sa jej matke nepáčilo a radšej ju zamestnávala mnohými domácimi prácami. Prvé videnie mala Katarína už ako šesťročné dievčatko. Spolu s bratom sa vracali domov z návštevy vydatej sestry, keď videla Ježiša oblečeného v pápežskom rúchu spolu s apoštolmi Petrom, Pavlom a Jánom. Ako sedemročná sľúbila Bohu, že mu dá celý svoj život.

Keď mala 16 rokov, zomrela pri pôrode jej staršia sestra Bonaventura. Rodičia navrhli, aby si vdovec po ich dcére vzal mladšiu Katarínu. Tá ale rezolútne odmietla. Začala sa postiť a ostrihala si vlasy, aby nebola pre mužov zaujímavá.

Katarína neskôr povedala, že svojho otca považovala za zástupcu Ježiša, svoju matku za Pannu Máriu a svojich bratov za apoštolov, čo jej pomáhalo slúžiť im s pokorou.

V 17 rokoch mala Katarína videnie svätého Dominika. Následne vstúpila do dominikánskeho Tretieho rádu. Spolusestry dominikánky ju učili čítať.

Život kontemplatívny aj aktívny

Keď mala 21 rokov, prežila „mystické manželstvo s Kristom“. Ježiš ju vo vízii požiadal, aby sa venovala chudobným a chorým. Katarína sa skutočne začala starať o ľudí v núdzi. Raz pocítila odpor voči chorému, ktorému ošetrovala rany. Hneď ako si uvedomila, že aj v tomto človeku sa stará o samého Krista, vypila vodu, v ktorej prepierala handru na ošetrenie nevládneho.

Svätá Katarína sama nevedela písať, listy pre vysokopostavené osobnosti spoločenského života diktovala pisárom. Politikov vyzývala k životu podľa evanjelia. Zaslúžila sa o začatie križiackej výpravy do Svätej zeme. Svätého Otca presviedčala, aby sa vrátil z Avignonu do Ríma. Sama za ním putovala do Francúzska a keď nesúhlasil s návratom, pripomenula mu sľub, ktorý dal Bohu predtým, ako ho zvolili za pápeža. O tomto sľube nevedel nik okrem samotného Gregora XI.

Katarína bola obdarovaná mnohými mystickými zážitkami, levitáciou, extázou a videniami počas svojich modlitieb. V roku 1375 v Kostole svätej Kristíny v Pízze Katarína stratila vedomie a dostala neviditeľné stigmy. Ježišove bolesti pociťovala fyzicky na svojom tela až do konca života, no až po smrti sa rany ukázali viditeľne na Kataríniných rukách a nohách.

V roku 1377 založila ženský kláštor mimo Sieny. Pripisuje sa jej viac ako 400 listov a Dialóg, ktorý je jej definitívnym dielom. Zomrela 29. apríla 1380 ako 33-ročná. V roku 1430 sa našlo jej telo neporušené. Kanonizovaná bola v roku 1461. Jej učenie malo taký vplyv, že ju pápež Pavol VI. vyhlásil v roku 1970 za učiteľku Cirkvi. Spolu s Teréziou z Avily dostali tento titul prvýkrát v histórii ženy. Je jednou z najvplyvnejších a najobľúbenejších svätíc v Cirkvi.

Jana Solárová

Obrázok: www.commons.wikimedia.org