Naše putovanie sa začalo 17. júla 2023, kedy sme sa všetci stretli v Prahe, v dominikánskom kláštore. Odtiaľ sme na druhý deň leteli do Santiaga de Compostely. Tu sme putovanie odštartovali sv. omšou v Katedrále sv. Jakuba. Navštívili sme aj jeho hrob. Táto cesta bola špecifická tým, že sme putovali nie do Santiaga, ale zo Santiaga, čo mnohých domácich miatlo a často nás posielali naspäť, lebo sa báli, že nenájdeme cieľ svojej cesty.

Počas našej púte sme zbierali na rôznych miestach pečiatky do preukazov pútnika, ktoré nám ostali ako spomienka na tieto krásne pamiatky. Prešli sme 250 km po Camino Portugues do jedného z našich cieľov – mesta Porto. Napriek príjemnému počasiu sme zažívali aj rôzne nepríjemnosti v podobe množstva otlakov, natiahnutých achiloviek a horúčok. Aj napriek týmto problémom prevažujú pekné zážitky, ako spoznanie nových ľudí, miest, plávanie v oceáne, spoločenstvo. Načerpali sme aj po duchovnej stránke každodennou svätou omšou, ružencom a modlitbou breviára. Venoval sa nám aj brat Samuel, ktorý odpovedal na naše zvedavé otázky ohľadom viery a viedol nekončiace rozhovory.

Myslíme, že na nás všetkých zapôsobila Božia starostlivosť, ktorú sme okusovali počas tejto cesty, keďže sme mali vždy miesto na spanie, prístup k vlastnej svätej omši a skvelé počasie. Naše pešie putovanie sa skončilo v Porte, kde sme prespali u pohostinných jezuitov, a odtiaľ sme sa autobusom presunuli do Coimbry, neskôr do Fatimy. Vo Fatime sme strávili dve noci, zúčastnili sme sa okrem iného aj na sviečkovej pobožnosti a pocítili sme prvý nádych svetových dní, keďže námestie bolo plné mladých ľudí s vlajkami z celého sveta.

Odtiaľ sme smerovali k nášmu cieľu, SDM v Lisabone. Počas svetových dní sme sa zúčastnili krížovej cesty, adorácie a svätej omše s pápežom Františkom. Na pláži sme prespali s 1,5 miliónom mladých ľudí plných radosti zo stretnutia so Svätým Otcom a ostatnými veriacimi.

Za túto nezabudnuteľnú dovolenku ďakujeme bratovi Samuelovi, organizátorom Lukášovi, Dominike, Filom, nášmu prekladateľovi Michalovi a všetkým zúčastneným za spoločenstvo, ktoré sme vytvorili.

Barbora Juhaniaková, Mária Kráľová