Ľalia Mohawkov – sv. Kateri Tekakwitha

21. októbra 2012 vo Vatikáne kanonizoval pápež Benedikt XVI. sväticu, ktorá nie je v Európe príliš známa. Je patrónkou Kanady a pôvodných amerických obyvateľov. Jej meno je Kateri Tekakwitha. Čím by nás mohol osloviť život jednoduchého indiánskeho dievčaťa, ktoré žilo v 17. storočí?

Hoci bola mama malej Indiánky kresťanka, jej otec – náčelník kmeňa, bol stále verný starým obyčajom a poverám predkov, preto zakazoval vo svojej osade akékoľvek prejavy kresťanskej viery. Po čase vnikla do krajiny zákerná choroba. Boli to kiahne, na ktoré zomrela aj náčelníkova rodina a Tekakwitha bola jediná, ktorá prežila.

Ich osadu raz navštívili „čiernokabátnici“, vyslanci Veľkého Ducha. Boli to jezuiti. Tekakwitha mala zakázané počúvať ich učenie, rástla v nej však veľká túžba dozvedieť sa viac. Začala sa prihovárať Veľkému Duchovi. Jednému z misionárov povedala o svojej túžbe stať sa kresťankou. Tekakwitha bola veľmi mierna a tichá, avšak v hĺbke jej duše driemala nepoddajná odvaha Mohawkov, ktorá sa preukázala, keď sa odhodlala k úteku z jej rodnej krajiny. Po krste, pri ktorom prijala meno Katarína – Kateri, ju začala jej širšia rodina šikanovať a odhovárať od viery.

Jezuiti založili v blízkosti dnešného Montrealu v Kanade dedinu modlitby. Keď do nej Kateri prišla prvýkrát povedala: „Moja duša sa cíti ako vtáča, čo našlo svoje hniezdo.“ Raz sa so ženami vybrala do blízkeho mesta a prvýkrát stretla rehoľníčky. Pochopila, že Kristus ju celú dobu povolával k sebe. Vedela, že nemôže vstúpiť do kláštora, pretože nevedela čítať ani písať, no napriek tomu zložila sľub čistoty a stala sa tak prvou irokézskou dievčinou, ktorá sa zaviazala kresťanským sľubom.

Počas zimy Kateri ochorela na horúčku. Keďže sa veľa postila a veľa pracovala, jej telo bolo veľmi slabé. Všetky skutky pokánia obetovala za svojich súkmeňovcov, ktorí žili veľmi neviazaným spôsobom života, boli to deti nespútanej prírody. Keď jej oznámili, že umiera, na jej utrápenej tvári sa rozľahol šťastný úsmev. V stredu počas Veľkého týždňa krátko po tretej hodine zomrela.

Na mieste jej pôvodného hrobu stojí dodnes žulový náhrobok a vysoký kríž. V irokézskom jazyku je na ňom vyrytý nápis: Kateri Tekakwitha, najkrajší kvet, ktorý vykvitol medzi Indiánmi.

Nech nám je sv. Kateri povzbudením, aby sme sa nedali odradiť rodinou alebo priateľmi, ktorí nechápu, prečo veríme. Nech je pre nás vzorom dobroty a motiváciou vidieť v prírode záblesk Božej slávy a krásy.

Filoména Ághová