Dnes je nedeľa! …a nie obyčajná… Je výnimočná! (Tým nechcem povedať to, že ktorákoľvek iná nedeľa je fádna, pretože to tak nie je a som si viac ako istá, že je to, nielen z kresťanského hľadiska, ten najkrajší deň v týždni.) Z radu iných nedieľ vyčnieva najmä preto, že je venovaná ako poďakovanie niekomu, komu by malo patriť každý deň nášho života prostredníctvom Boha. Verím, že každý z nás si v tejto chvíli predstavil tie najdôležitejšie osoby, obklopujúce jeho bytosť či fyzicky, alebo duchovne, hodné nesmiernej vďaky. Určite ich nie je málo. A verím aj v to, že medzi nimi, v predstavách každého z nás, zarezonovalo najkrajšie slovo, a to slovo MAMA.

Mama, poslaná rovno z neba, ktorej veľkosť lásky siaha na míle ďaleko. Tá osoba, ktorá je tu, a to stačí. Aj keby sa Vám všetci ľudia, majúci vo vašom živote akúsi pridanú hodnotu, naraz obrátili chrbtom, verte mi, mama je tu stále len a len pre Vás a nikto Vám ju neukradne, lebo je Vaša a nikomu inému by v tej ktorej chvíli neosožila viac. Veď poznáte tie dni, keď Vám je ťažko, všetko naokolo Vám lezie hore krkom a nikoho objatie a milé slovo nepomôže tak, ako jej mäkké láskavé objatie a hrejivé slovo. Pán Boh presne vie, prečo nám ju poslal! Mama je skala života, o ktorú sa možno kedykoľvek oprieť. Viem, sú to sladké slová, no sladké slová, vraj, patria v tomto svete ženám, no nie? Avšak, tieto slová neodzrkadľujú reálny príbeh tvorby puta a vnútornej lásky k mame, pretože tento príbeh je u každého osobitý. Niekto si hodnotu svojej mamy uvedomí vo chvíli, keď ochutnáva pripečený karcinogénny koláč pripravený „presne“ podľa receptu alebo vyberá z práčky zbehnuté trojfarebné oblečenie a niekto, a to je ten najhorší prípad, až keď tu nie je.

Niekto raz povedal: „Mama je osobou, ktorá môže nahradiť všetkých ostatných, no ju nemôže nahradiť nik.“

Uvedomujem si, že Božia vôľa je nevyspytateľná a niektoré mamky už nie sú medzi nami, ale aj tento deň je tu na to, aby sme si pripomenuli ich nekonečnú dobrotu, obetavosť a pracovité ruky schopné pohladenia v ten pravý čas. Vedzme, že štvrté božie prikázanie tu nie je nadarmo a bola by som rada, aby ste si čítaním mojich myšlienok uvedomili, že žiadna mama tu nebude večne. Aby ste si vážili každú stotinu sekundy strávenú s ňou, lebo jedného dňa otvoríte oči a na jej prítomnosť budete už len spomínať. Jedna mamka je tu, ale, pre nás všetkých večne prítomná. Je to naša nebeská matka Panna Mária, skrze ktorú môžeme vyprosiť milosti pre naše pozemské mamky. Hor´ sa teda do darovania tej najkrajšej kytice ruží pre naše mamky v podobe ruženca, pri ktorej odovzdávaní im tiež nezabudnime pripomenúť dôležitosť ich bytia a poďakovať im – jednoducho za všetko.

Ľudia sú rôzni. Hriešni. Aj matky sú len ľudia… Skúsme im dnes odpustiť každé konanie, ktoré sme vnímali ako prehrešok a poprosme ich, naopak, aj my, o odpustenie za každé nemilé slovo a neláskavý skutok, ktoré zarmútili ich dobrotivé tváre.

A na záver, aby sme nezabudli. Dnes je nedeľa. Výnimočná! Tak výnimočná, ako je každá mama na tomto svete…

Faktické okienko

Druhá májová nedeľa je už od roku 1914 slávená ako DEŇ MATIEK. 😊

Anna Matisová