„Rorátna“ omša je tradičná adventná svätá omša. Jej názov je odvodený od prvého slova antifóny: „Rorate, caeli, desuper, et nubes pluant iustum“, „Roste nebesia z výsostí, oblak nech prší Spravodlivého.” Táto svätá omša na počesť Márie sa začína v tme skorého rána a slávi sa pri sviečkach. Kostol sa postupne rozjasňuje s východom slnka, čo symbolizuje príchod večného Svetla, ktoré v adventnom období očakávame.
Pred začiatkom rorátnej omše si môže veriaci zapáliť svoju sviecu od pripravenej sviece. Počas odpaľovania môže potichu povedať slová „Sum paratus ad adventum Dei“ – Som pripravený na príchod Boha.
Roráty majú pripomínať Izaiášovo proroctvo o mesiášovi: „Roste, nebesá, zhora, z oblakov nech prší pravda. Otvor sa, zem, nech urodí sa spása a spolu s ňou nech pučí spravodlivosť: Ja, Pán, som ju stvoril.“ (Iz 45. 8). Toto proroctvo sa začalo napĺňať pri zvestovaní archanjela Gabriela Panne Márii.
Očakávanie a príprava
Tradícia rorátov na území Európy siaha do 13. storočia, keď sa deväť dní pred sviatkom Narodenia Pána slávil sviatok Zvestovania Pána a pred východom slnka sa konala tzv. Zlatá omša. Neskôr sa slávenie ranných svätých omší rozšírilo na adventné soboty, postupne na celé adventné obdobie.
Najväčší rozmach zaznamenali roráty v 16. storočí, keď dochádzalo k zakladaniu literátskych bratstiev, tzv. roratistov. Roráty boli slávené ako votívne omše ku cti Panny Márie. Po zrušení bratstiev Jozefom II. v roku 1783 dochádza k úpadku rorátov. Ich obnova v novej forme nastáva po II. vatikánskom koncile.
Roráty možno sláviť od začiatku Adventu do 16. decembra. Roráty sa neslávia počas nedieľ, sviatku sv. Ondreja apoštola (ak spadá do adventného obdobia) a slávnosti Nepoškvrneného počatia Preblahoslavenej Panny Márie.
Do 16. decembra je Advent zameraný na druhý príchod Ježiša Krista na konci sveta. Od 17. decembra má adventné obdobie charakter spomienky na historické očakávanie Spasiteľa. Pripomínajú nám to liturgické čítania vo svätých omšiach, ktoré v priereze podávajú najdôležitejšie udalosti a približujú hlavných aktérov dejín pred narodením Krista.
Podľa Konferencie biskupov Slovenska sa rorátne omše môžu sláviť aj vo večerných hodinách, vtedy sa berú čítania z bežného dňa. Treba však dbať o to, aby sa nevynechalo príliš veľa omší z adventného obdobia.
Roráty sú plné krásnej symboliky a navodzujú pravú atmosféru Adventu, ktorý nemá byť predĺžením Vianoc, ako to pretláča komerčná sféra spoločnosti, ale očakávaním a prípravou na príchod Boha, ktorý pre nás a pre našu spásu zostúpil z nebies a mocou Ducha Svätého vzal si telo z Márie Panny a stal sa človekom…
-js-
Obrázok: commons.wikimedia.org