🗣 Toto kázanie si môžete vypočuť tu 🗣.

Počul/a si už o nej? Nie je veľmi známa, no v súčasnosti sa dostala trochu do popredia. Prečo práve teraz? Je patrónkou proti moru a epidémiám a tiež mesta Palermo, v ktorom sa preslávila práve počas morovej epidémie a to tak, že sa zjavila mužovi, ktorého žena na mor zomrela a povedala mu, že ak pôjde za biskupom a urobia v meste procesiu s jej pozostatkami, mor v krajine prestane. Tak sa aj stalo a mor zázračne prestal. A keďže aj my jednej epidémii už dlhší čas čelíme, môže nám práve v tomto zložitom období byť mocnou orodovníčkou.

Sv. Rozália sa narodila v zámožnej rodine v Taliansku okolo roku 1100. Bola veľmi pekným dievčaťom a pohybovala sa medzi mužmi z bohatých rodov, ktorí si ju chceli vziať za ženu. Luxus vtedajšej doby mala na dosah. Zámožné oslavy, turnaje… Ale cítila, že ju to nenapĺňa, jej okolie ju však nechápalo.

Z každej strany počúvala, aká je krásna. Je ľahké podľahnúť kráse tela, no dôležitá je aj krása duše a to si uvedomila paradoxne vo chvíli, keď sa chcela uistiť o svojej telesnej kráse. Spomenula si na myšlienky a slová plné skromnosti a lásky, ktoré vyjadrovala Ježišovi od svojej mladosti. Bola iba krôčik od manželstva, kde mohla mať všetko, čo by sa jej zažiadalo, keď sa jej zjavil Kristus a odrazu pocítila, že prepych jej srdce nenaplní a že túži po Ježišovi. Ježišu, zvíťazil si, budem tvoja. Po tomto ju ľudia odsúdili, z obdivovanej bol blázon, no ona sa názorom druhých nepoddala, ale naopak, objavila pravý zmysel života. Vstúpila do kláštora, neskôr žila v samote ako pustovníčka. Vzdala sa všetkého, čo jej svet ponúkal, avšak neskôr, v živote plnom rozjímania dostala ešte viac. Jej príklad nás povzbudzuje k smelosti plniť naše túžby aj na úkor mienky druhých o nás.

Čím ešte môže byť pre nás, moderných ľudí, táto svätica inšpiratívna? Určite jej silou nenechať sa ovplyvniť iba vonkajším zjavom, prepychom, túžbou po majetkoch a zábave či sladkými rečami okolia, ale pozýva nás k uvažovaniu; k tomu, že je dôležitejšie páčiť sa Bohu, milovať Ho a milovať svojho blížneho… Zvlášť v dnešnom svete, ktorý až prehnane odkazuje na sebalásku, pôžitok, dokonalosť a akúsi predpísanú krásu. Svedectvo jej života nás pozýva odkrývať krásne a vzácne vnútro človeka, odkazuje na dôležitosť vzťahu s Bohom, na skúmanie svojho vnútra. Dodáva silu vzdať sa niečoho a uvoľniť tak miesto v srdci Bohu.

Odolávať akémukoľvek pokušeniu a nástrahám dnešnej pohodlnej doby nie je ľahké. Prosme teda sv. Rozáliu, nech nám vyprosuje zdravé zmýšľanie, dušu aj telo. Tiež ju prosme aj o ochranu pred epidémiou nielen covidovou, ale aj epidémiou sebectva, egoizmu a nástrah dnešného sveta, nech je aj tá naša duša svätá.

Klaudia Bajusová