🗣 Toto kázanie si môžete vypočuť tu 🗣
Sväté písmo. V rebríčkoch „svetských naj“ si drží prvenstvo hneď v niekoľkých kategóriách. Ako najprekladanejšia, najčítanejšia či najpredávanejšia kniha na svete je takmer v každej domácnosti, knižnici, na internete, možno v mobile, čítame z neho pri každej svätej omši,… Prístup k Svätému písmu nám teda rozhodne nechýba. Ale máme ho aj vo svojom srdci? Máme s ním osobný vzťah?
Kto sa niekedy pustil do čítania Svätého písma, možno s odvážnou ambíciou, že ho prečíta celé, určite zistil, že sa nečíta ľahko. Obsahuje časti, ktoré sú krásne, povzbudivé a všeobecne obľúbené – tie možno poznáme odpredu-odzadu, ale aj časti, ktoré sa nám zdajú vzdialené, nezrozumiteľné, nudné alebo príliš radikálne.
Nie je to však obyčajný text. Je to živé Slovo, a preto sa aj jeho čítanie podobá skôr vzťahu. Vzťahu s konkrétnou osobou, v ktorom občas musíme bojovať s pocitom, že si nerozumieme. Po prečítaní úryvku sa akoby nič nedialo, neprichádzajú žiadne pocity, nedotýkajú sa nás žiadne myšlienky. Možno máme pocit, že ak čítame Písmo sami, sme v ňom stratení. Ale s čítaním Písma je to ako s otvorením okna. Niekedy miestnosť okamžite naplní čerstvý vzduch a my sa nevieme nabažiť jeho vône, inokedy môžeme nechať okno otvorené aj hodinu a vzduch sa (zdanlivo) nehne ani o milimeter. Duch je už raz taký, veje ako chce. Niekedy koná skryto, ale môžeme si byť istí, že koná, preto sa týmito pocitmi nenechajme odradiť. Božie slovo je naozaj živé, a keď čítame Sväté písmo, sme v Jeho prítomnosti a On si vie poslúžiť všetkým.
Aj keď práve nemáme poruke skvelý komentár, ktorý by nám prečítané hneď objasnil, ten, ktorý nás dokonale pozná, určite nájde dobrý spôsob, ako nám odovzdať, čo potrebujeme vedieť. Môžeme dôverovať jeho múdrosti, s novou odvahou zobrať do rúk Sväté písmo a – ako rád zdôrazňuje pápež František – nechať sa Bohom prekvapiť.
Jana Kaňuchová
Čo k tejto téme hovorí Katechizmus?
122 Knihy Starého zákona, „hoci obsahujú aj nedokonalé a prechodné veci“, dosvedčujú celú božskú výchovu (pedagógiu) Božej spasiteľnej lásky. (…)
127 Evanjelium vo svojich štyroch podobách má v Cirkvi jedinečné miesto, ako o tom svedčí úcta, ktorú mu preukazuje liturgia, a neporovnateľná príťažlivosť, ktorou v každom čase pôsobilo na svätých:
„Nijaké učenie nie je väčšie ani lepšie, ani cennejšie, ani krajšie ako čítanie evanjelia. Na to hľaďte a toho sa držte, čo náš Pán a Učiteľ Ježiš Kristus učil slovami a uskutočňoval činmi.“ (Sv. Cezária Mladšia)
„Vo svojich modlitbách sa zaoberám predovšetkým evanjeliom; v ňom nachádzam všetko, čo potrebuje moja úbohá duša. Objavujem v ňom vždy nové svetlá, skryté a tajomné významy.“ (Sv. Terézia z Lisieux)