Lurdy som navštívila v roku 2017. Z malej dedinky v podhorí Pyrenejí vyrástlo mesto, ktoré je dnes známe na celom svete. Je to zvláštne, ale napriek tomu, že som bola neustále obklopená davom ľudí, mala som príjemný pocit, že som tam sama. Skutočne som cítila prítomnosť niečoho vyššieho, bola to však iba akási prítomnosť, vďaka ktorej som cítila radosť.

Keď som sa v jeden deň blížila k Massabiellskej jaskyni, snažila som sa spomenúť si na to, ako sv. Bernadeta opisovala Pannu Máriu: „Krásna pani odetá v bielom, šaty má prepásané modrou stuhou, na každej nohe má žltú ružu a v rukách drží ruženec.“ Samotná predstava Panny Márie Lurdskej mi aj dnes vytvorí úsmev na tvári.

Po chvíli si však uvedomím, že táto záhadná krásna pani sa zjavila iba 14-ročnému dievčaťu, a vtedy ma prenikne obdiv. Obdiv k nášmu Bohu, k našej Matke a tiež k sv. Bernadete, ktorá ako veľmi mladá musela čeliť mnohým prekážkam a nedôvere od svojich blízkych ale aj od kňazov. Ona však, s pomocou Matky Božej, neprestáva chodiť do jaskyne a aj naďalej rozpráva o tom, čo vidí a počuje.

Pri treťom zjavení povedala Nebeská Matka sv. Bernadete: „Nemôžem sľúbiť, že ťa urobím šťastnou na tomto svete, ale na druhom.“ Sv. Bernadeta si toho skutočne veľa vytrpela, kým žila. Nielen po psychickej stránke, ale aj po fyzickej. Trpela niekoľkými ochoreniami, ktorým nakoniec aj podľahla. Dnes je pre mnohých veľkým zdrojom inšpirácie, pretože práve ona, chudobné dievča z juhu Francúzska, napomohla mnohým k obráteniu sa k Bohu.

V dnešný deň, 11. februára, si pripomíname 163. výročie prvého zjavenia Panny Márie v Lurdoch. Tisíce ľudí prichádzajú do Lúrd, k prameňu, ktorý je darom našej Matky pre nás, a prosia o uzdravenie. Z dôvodu, že mnoho ľudí je vypočutých, je 11. február vyhlásený ako Svetový deň chorých.

Myslime aj my v dnešný deň na všetkých chorých a trpiacich a vyprosujme im na príhovor preblahoslavenej Panny Márie Lurdskej a sv. Bernadety milosť uzdravenia, či už na tele alebo na duši.

Filoména Ághová