­čŚú┬áToto k├ízanie si m├┤┼żete vypo─Źu┼ą┬átu┬á­čŚú.

V┼íetci pozn├íme ve─żk├ę mno┼żstvo kres┼ąansk├Żch symbolov, ktor├ę d├┤myselne poukazuj├║ na hlb┼í├ş v├Żznam starovek├Żch┬áudalost├ş a prep├íjaj├║ s├║vislosti naprie─Ź staroz├íkonn├Żm a novoz├íkonn├Żm myslen├şm. V podobnom duchu n├ím boli zjaven├ę aj symboly Cirkvi, teda spolo─Źenstva sv├Ąt├ęho ─żudu, ktor├ę je nav┼żdy pevne spojen├ę s na┼í├şm p├ínom Je┼żi┼íom Kristom.

Cirkev je toti┼ż telo,┬áKristovo ┼żij├║ce telo,┬áa On je hlava, ktor├í rozumne a starostlivo vedie svoj ─żud a rob├ş v┼íetko pre dobro cel├ęho tela. Ve─Ć ke─Ć niekoho bol├ş jeden ├║d, sprav├ş v┼íetko pre to, aby ho vylie─Źil, a tak aj Je┼żi┼í chce uzdravi┼ą ka┼żd├ęho, kto to potrebuje, preto┼że mu na ka┼żdom z n├ís z├íle┼ż├ş.

Cirkev je aj┬áov─Źinec, ktor├ęho jedinou br├ínou je Kristus. Je aj st├ídom, ktor├ęmu je┬ás├ím Boh pastierom. Predsa Dobr├Ż pastier polo┼żil svoj ┼żivot za ovce.

In├Ż symbol hovor├ş, ┼że Cirkev je┬áBo┼żia ro─ża, na ktorej vysadil nebesk├Ż hospod├ír cirkev ako ┼í─żachetn├║ vinicu. Prav├Ż vini─Ź je Kristus: On d├íva ┼żivot a ├║rodnos┼ą ratolestiam, ─Źi┼że n├ím, ktor├ş prostredn├şctvom Jeho sily rastieme a po ─Źase m├┤┼żeme prin├í┼ía┼ą chutn├ę ovocie. Tento symbol z├írove┼ł hovor├ş, ┼że tak ako ratoles┼ą nem├┤┼że ┼żi┼ą mimo vini─Źa, tak ani┬á─Źlovek bez Cirkvi┬ánem├┤┼że za┼ż├şva┼ą plnos┼ą a hojnos┼ą ┼żivota.┬á

─Äal┼í├ş v├Żsti┼żn├Ż symbol Cirkvi je┬áBo┼żia┬ástavba alebo Bo┼ż├ş dom. S├ím P├ín sa prirovnal ku kame┼łu, ktor├Ż stavitelia zavrhli, ale on sa stal kame┼łom uholn├Żm.

Na tomto skalnatom z├íklade apo┼ítoli buduj├║ Cirkev, ktor├í od neho dost├íva svoju pevnos┼ą a s├║dr┼żnos┼ą. T├íto budova je sv├Ąt├Ż chr├ím, uprostred ktor├ęho b├Żva Boh a┬ámy sme do neho tu na zemi vbudovan├ş ako ┼żiv├ę kamene.┬á

Podobn├Ż symbol hovor├ş, ┼że nejde len o jednu stavbu, ale o cel├Ż nov├Ż Jeruzalem, sv├Ąt├ę mesto, v ktorom preb├Żva┬áBo┼żia rodina, teda Cirkev, a jej pevn├ę z├íklady na skale bud├║ nezni─Źite─żn├ę.

A v neposlednom rade je Cirkev┬ánevesta, ktor├║ Kristus spojil so sebou nerozlu─Źnou zmluvou. Nevesta, ktor├║ neprestajne ┼żiv├ş a opatrujeÔÇŽ

┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á┬á Sme nevesta, ktor├í s l├ískou v srdci o─Źak├íva druh├Ż pr├şchod svojho ┼żen├şcha Je┼żi┼ía Krista.┬á

 

Tomáš Briška

Z KKC

753┬áVo Sv├Ątom p├şsme nach├ídzame mnoho navz├íjom s├║visiacich obrazov a predobrazov, pomocou ktor├Żch Zjavenie hovor├ş o nevy─Źerpate─żnom tajomstve Cirkvi. Obrazy vzat├ę zo Star├ęho z├íkona s├║ obmenami z├íkladnej my┼ílienky, toti┼ż my┼ílienky ÔÇ×Bo┼żieho ─żuduÔÇť. V Novom z├íkone dost├ívaj├║ v┼íetky tieto obrazy nov├Ż stredobod t├Żm, ┼że sa Kristus st├íva ÔÇ×HlavouÔÇť tohto ─żudu, ktor├Ż je preto jeho telom. Okolo tohto stredobodu sa zoskupuj├║ obrazy vzat├ę bu─Ć z pastierskeho, alebo z ro─żn├şckeho ┼żivota, pr├şpadne zo stavby, ÔÇ×alebo z rodiny a zo svadbyÔÇť.