V dnešný deň si spomíname na jednu malú a zároveň veľkú sväticu, sväticu TÚŽBY a LÁSKY. Myslím si, že mnohí z vás ju ani nepoznáte. Malou sväticou ju možno nazvať preto, lebo bola skutočne ešte iba dievča, keď zomrela. A veľkou preto, lebo jej túžba po živom Kristovi bola tak nesmierna, že len čo sa dotkol jej srdca v Eucharistii, naša svätica už viac nemohla byť bez Neho a odovzdala mu svoj život. Je ňou blahoslavená Imelda.

Dovolím si povedať, že práve ona je tou sväticou, na ktorú si pamätám od môjho detstva, keďže štyri roky som navštevovala materskú školu, ktorej patrónkou je práve ona 😊. Vtedy som bola malá a moje túžby boli detské…tou najväčšou, na ktorú si spomínam, bolo to, že raz chcem byť veľkou študentkou a chodiť na gymnázium, ktoré sme mali hneď pri škôlke (áno, táto túžba sa mi splnila). Teraz, keď som „veľká“, sú moje túžby iné… Snívam o mužovi, rodine, jednoducho o budúcnosti. No zároveň si uvedomujem, že nositeľkou tej najväčšej túžby je práve naša malá bl. Imelda. …túžba MILOVAŤ KRISTA Z CELÉHO SRDCA a byť pripravená mu kedykoľvek odovzdať svoj život…

Imeldina túžba bola ČISTÁ, JEDNODUCHÁ a MILUJÚCA. Je ale aj tá moja takáto? Dva mesiace bez živého Krista v Eucharistii boli náročné a tešila som sa, kedy sa s Ním stretnem. Deň D prišiel a bola som šťastná. A spomenula som si v tých chvíľach práve na bl. Imeldu, aká nesmierna musela byť jej radosť z Krista, jej Láska k nemu… Uvedomila som si, že oproti nej som veľmi maličká. Uvedomila som si, že keď chcem, aby ma Kristus zaplavil Jeho nekonečnou láskou, musím stále viac, s väčším odhodlaním a s väčšou dôverou, búrať všetky múry, ktoré mi zabraňujú byť dieťaťom, milujúcim a túžiacim dievčaťom, akým bola Imelda.

Každým dňom nech rastie tvoja čistá TÚŽBA po jedinej a dokonalej LÁSKE…to je odkaz malej a zároveň veľkej svätice – bl. Imeldy.

  • Možno viete a možno nie, ale táto malá veľká svätica je patrónkou Kongregácie sestier dominikánok na Slovensku – myslime preto dnes pri svojich modlitbách na sestry dominikánky.
  • A možno viete a možno nie, bl. Imelda je patrónkou prvoprijímajúcich detí – mnohé mali v týchto dňoch pristúpiť prvýkrát k Eucharistii. Zahrňme aj ich do svojich modlitieb, aby túžili a verili tak, ako bl. Imelda.

Veronika Kaduková