Svätý Tomáš Akvinský je považovaný za najväčšieho teológa všetkých čias. 6. decembra 1273 prišiel zlom, keď zo dňa na deň zanechal svoje nedokončené dielo a odmietol viac písať. Dôvod bol veľmi tajomný.

Santi di Tito: Vízia Tomáša Akvinského (1593)

Santi di Tito: Vízia Tomáša Akvinského (1593)

 

V roku 1272 dokončil svätý Tomáš druhú časť svojho najväčšieho diela Suma teologická a začal pracovať na tretej, týkajúcej sa vtelenia a sviatostí.

Raz v noci v kaplnke dominikánkeho kláštora v Neapole, kde vtedy žil, sa sakristián, brat Dominik z Caserty, skryl a pozoroval brata Tomáša pri modlitbe. Videl ho vznášať sa vo vzduchu a začul hlas s kríža, ktorý mu hovoril: „Tomáš, dobre si o mne písal. Akú odmenu si žiadaš?“ Tomáš odpovedal: „Domine, non nisi te.“ ( „Nič len teba, Pane.“)

Krátko na to, 6. decembra 1273, na sviatok svätého Mikuláša, v tej istej kaplnke, kde sa mu prihovoril Kristus z kríža, mal Tomáš hlboký duchovný zážitok, o ktorom nevieme veľa. Po ňom vyhlásil, že všetko, čo napísal, je v porovnaní s tým, čo videl, iba slama. Viac už nenapísal nič a krátko na to, 7. marca 1274, ako štyridsaťdeväťročný, zomrel.

-js-

Obrázky: commons.wikimedia.org