Pestrá paleta podujatí pre stredoškolákov, vysokoškolákov aj pracujúcu mládež. Akcie zamerané na rozvoj tela, duše a v neposlednom rade tvorbu pevných priateľských pút. Aj o tom je ADOM – dominikánska mládež na Slovensku. Rozprávame sa s hlavným koordinátorom Sebastiánom Kadukom. 

 

Čo alebo kto je ADOM? 

Adom je spoločenstvo mladých ľudí, ktorým obzvlášť imponuje dominikánska spiritualita, a práve cez ňu sa im darí spoznávať Boha, pravdu či zmysel života. Toto spoločenstvo netvoria len mladí ľudia, ale na tejto ceste napomáhajú bratia dominikáni a sestry dominikánky, odovzdávajúc nám dominikánsku spiritualitu, ktorú v plnej miere žijú, respektíve snažia sa ju žiť.

Kedy vznikol? 

To je celkom zaujímavá otázka, pretože dá sa povedať, že ADOM vznikol akoby na dvakrát. Najprv pred 9 rokmi, keď bratia a sestry rozlíšili, že sa chcú podeliť so svojou spiritualitou a radosťou, ktorú majú, aj s mladými. ADOM vtedy tvorilo pár študentov z Gymnázia sv. Tomáša Akvinského v Košiciach, ku ktorým sa pridali mladí z Dunajskej Lužnej, kde pôsobia bratia aj sestry. Vtedy sa vytvorilo logo, vytvoril sa názov a základná štruktúra, ktorá je v ADOMe stále prítomná. Stretnutia majú v podstate doteraz veľmi podobnú štruktúru ako pred tými deviatimi rokmi. Druhýkrát ADOM vznikol pred 2 a pol rokmi, keď sme po dlhšom čase rozlíšili, že by bolo dobré, aby si ADOM viedli vo veľkej miere sami mladí. Dovtedy to robili bratia a sestry a mladí pomáhali na akciách, robili akýsi support. Ale rozhodlo sa, že by bolo lepšie, aby si to organizovali sami mladí a support robili bratia a sestry. Bratia a sestry sa tak môžu lepšie zamerať na kvalitu formačnej časti našich stretnutí, a teda na štúdium a duchovný program. Vtedy sa vytvorilo oficiálne spoločenstvo ADOM – dominikánska mládež, ktoré funguje ako občianske združenie a je súčasťou dominikánskej rodiny na Slovensku. Rovnako sa hlásime aj k medzinárodnému spoločenstvu dominikánskych mladých na svete. Spoločenstvo sa nazýva IDYM (International Dominican Youth Movement).

Prečo názov „ADOM“?

Musím povedať, že mne sa na začiatku úplne nepáčil, predstavoval som si niečo spojené s tradíciou dominikánskej rehole, niečo s príchuťou stredoveku, napr. použiť krásny dominikánsky ľaliový kríž, alebo niečo podobné. Postupom času som si však naše logo zamiloval, pretože odpovedá na potrebu nás mladých v 21. storočí. Pojem ADOM vznikol z písmena A, ktoré znamená zápor, a slova DOM. To znamená, že sme na ceste, nie sme gaučoví mladí, ale putujeme ku pravde, hľadáme zmysel života. Druhé vysvetlenie loga nám predkladá také základné body, okolo ktorých sa ADOM točí. A ako Ábelová, kde sa často stretávame, DO – dominikánska rodina, M ako mladí.

Čo je poslaním ADOMu?

Poslaním je ponúkať dominikánsku spiritualitu mladým. Čo to znamená? Dominikánska spiritualita je postavená na štyroch pilieroch, prvým je modlitba, druhým štúdium, tretím spoločenstvo a posledným kázanie.

Myslím si, že pre nás mladých je hlavný pilier spoločenstvo, pretože v našom živote je veľmi dôležité to, aby sme boli obklopení ľuďmi, ktorí sú nám blízki, ktorým rozumieme, s ktorými si máme čo povedať. Štúdium a modlitba slúžia k nášmu individuálnemu formovaniu. Kázanie zahŕňa misijný aspekt, ktorým je charakteristická dominikánska rodina vo svete. So skúsenosťou, ktorú získavame pri modlitbe, štúdiu a v spoločenstve, sa chceme podeliť. Ak by som to mal zhrnúť, poslanie ADOMu je evanjelizačné, vychádzajúce, misijné. Teda to, čo zažívame vo vnútri v spoločenstve, chceme žiť aj navonok a so všetkými.

Ktoré podujatia sa stretávajú s najlepšou odozvou?

Na túto otázku sa nedá odpovedať úplne konkrétne, pretože ADOM má rôzne typy akcií. Víkendové akcie sú zamerané na rôzne témy – raz sa páčia jedným, inokedy druhým. Okrem víkendových stretnutí, organizujeme letné putovanie, letnú týždňovú Ábelovú a podieľame sa na organizácii tomistických škôl. Myslím si, že každý z nás má nejakú favorizovanú akciu. Mnohí ľudia milujú letné putovania, prírodu, večerné rozhovory, iní majú radi prírodu na Ábelovej a stretnutia tam, niektorí majú radi Tomáša Akvinského, a preto ich prioritne zaujímajú tomistické školy.

Teda, ťažko sa odpovedá na otázku, ktoré sa stretávajú s najlepšou odozvou. Samozrejme, tie, ktoré majú zlú odozvu, sa snažíme modifikovať tak, aby mali lepšiu odozvu. Sme otvorení na kritiku.

ADOM

V LETE TO ŽIJE…

Aké akcie a pre koho pripravujete toto leto?

Ako prvé nás toto leto čaká Putovanie za Pravdou. Táto akcia je určená mladým od 15 rokov. Stretnú sa tam stredoškoláci aj vysokoškoláci. Niekedy sa stáva, že aj starší. Väčšinou sú to ale ľudia, ktorí chodia na akcie roky, napríklad aj po skončení školy.

Ďalej sa organizuje tomistická škola, tento rok je v Kromněříži v spolupráci s českými bratmi. Tá je od 18 rokov, horné vekové obmedzenie tam nie je. Tento rok organizujeme na Ábelovej spoločnú akciu pre stredoškolákov a vysokoškolákov. Cieľom je prepojiť tieto dve skupiny, ktoré inokedy fungujú individuálne. Veríme, že obe skupiny môžu byť pre seba vzájomným obohatením, no zároveň chceme uľahčiť mladým prechod zo stredoškolského spoločenstva do vysokoškolského.

Najbližšie, už tento víkend, vás čaká Putovanie za pravdou. V čom je táto akcia pre mládež príťažlivá? 

Táto akcia je príťažlivá tým, že, ako to vychádza z názvu, putujeme. Sú tam trošku aj bojové podmienky, spíme v školách, niekedy ide iba studená sprcha. Ale takéto nepríjemnosti vedia utužiť komunitu. A zároveň to, čo vieme garantovať, je krásna príroda, pekné zážitky, spoločenstvo. Samozrejme, práve tieto výhody sú pre mnohých dôvodom, prečo nejsť na túto akciu. Nie všetci majú radi kráčanie, ktoré je v niektoré dni aj okolo 30 km. Nie každý má rád spanie na zemi v triedach, v spacáku, na karimatke. To, čo je pre niektorých výhodou, pre iných je veľké negatívum.

Aký bude program? Na čo sa môžu účastníci tešiť po telesnej, duchovnej a spoločenskej stránke?

Účastníci tejto akcie sa môžu tešiť na workshopy, ktoré si pripravili bratia a sestry, môžu sa tešiť na duchovný program, omše, adorácie, ale hlavne na spoločné kráčanie počas dňa, zážitky a verím, že aj nové priateľstvá…

ADOM

Niekoľkokrát do roka býva v ponuke tomistická škola. Pre koho sú tomistické školy určené?

Tomistické školy sú pre každého človeka, ktorý túži spoznať pravdu. Tomáš Akvinský je anjelský učiteľ, ktorého učenie osviežuje myseľ človeka v 21. storočí. Jeho teológia je veľmi kristocentrická, teda zameraná na Krista, a práve preto je pre mnohých príťažlivá.

Sú viac pre intelektuálne založených alebo si tam nájdu svoje aj praktickí mladí ľudia?

Tieto akcie sú určené naozaj každému mladému. Na druhej strane treba povedať, že nie každý sa v týchto akciách nájde, ale to je úplne normálne. Určite by som každému odporúčal ísť na tomistickú školu, zažiť spoločenstvo, program, ktorý sa trochu líši od iných adomáckych akcií. A určite si tam nájdu uplatnenie aj praktickí ľudia, pretože to, čo teoreticky spoznáme na tomistických školách, sa nám potom ľahšie aplikuje do praktického života.

Okrem týchto podujatí sa konajú aj brigády. Vedia si študenti nájsť čas aj na takúto nezištnú aktivitu? 

Tento rok sme zorganizovali prvú oficiálnu ADOM brigádu na Ábelovej. Hoci niekto by mohol namietať, že sme chodili na brigády už aj predtým, pravda je taká, že väčšinou sme sa vyberali stále tí istí, boli sme taká uzevretá skupina. Teraz sme túto možnosť ponúkli aj iným. Tento rok prišlo asi sedem ADOMákov. Jedna skupinka podoťahovala sadrokartóny v kotolni a druhá skupina sa venovala maľovaniu niektorých izieb. Myslím, že na brigádach sú veľmi lákavé večerné posedenia, spoločné varenie, či pozeranie filmov. Hoci nejde veľmi o fyzický oddych, myslím, že psychicky sa dá oddýchnuť skoro dokonale.

Zaujímavé je, že na brigády chodia aj ľudia, ktorí nechodia na žiadne iné ADOMácke akcie. Preto sú títo ľudia v určitom zmysle hrdinovia, lebo je rozdiel medzi mnou, keď idem na brigádu a potom ako účastník na rôznych akciách využívam veci, ktoré sme počas brigád vytvorili. No títo ľudia, ktorí chodia len na brigády, sú tí, ktorí investujú svoj čas a schopnosti, ale následne svoje „výrobky“ nepoužívajú, akoby dali investíciu bez nároku na vrátenie. Pre mňa sú to naozaj malí hrdinovia.

Sú tieto akcie aj priestorom pre rozvoj nových povolaní, či už duchovných alebo do manželstva? 

Samozrejme, kde sa ľudia stretnú, tam vznikajú vzťahy. Sú vzťahy, ktoré vznikli počas ADOMáckych stretnutí. Viete, Božie cesty sú nevyspytateľné a ON sa naozaj dokáže prihovoriť hocikde a cez hocikoho, tak prečo nie aj na našich stretnutiach? Preto Boh, určite povoláva mladých aj na našich akciách či už do manželstva alebo možno aj niektorých do zasväteného života. Pamätám si na niekoľko vzťahov, ktoré svoj počiatok mali práve na našich stretnutiach, tak zjavne Boh koná.

Čo však je dôležité povedať, je, že je to pekné a milé, ak sa to deje na našich stretnutiach, ale nie je to cieľom ADOMáckych akcií. Naše poslanie je iné, no o ňom sme sa už rozprávali ale určite nie je cieľom rozvoj nových či už duchovných povolaní alebo povolaní do manželstva. Ak sa to podarí, sme radi, ale my neorganizujeme akcie, ktoré sa zameriavajú  na rozlišovanie povolania. K tomu slúži skôr Víkend v kláštore.

Sebastián Kaduk

SEBASTIÁN KADUK (22) pochádza z Košíc, kde navštevoval dominikánsku škôlku bl. Imeldy a dominikánske Gymnázium sv. Tomáša Akvinského. Momentálne študuje základy kresťanskej filozofie a katolíckej teológie na Trnavskej univerzite v Trnave. Dáva mu zmysel vytvárať čas a priestor pre mladých, aby sa mohli stretnúť, pozhovárať, spoznať iných ľudí, vypočuť si ich príbehy, ale najmä priblížiť sa k Bohu.

 

 

Jana Solárová

Fotografie: archív respondenta