Antonio Ghislieri vstúpil ako 14-ročný do Rehole kazateľov a prijal rehoľné meno Michele.  Po zvolení za pápeža vo veku 62 rokov zostal oddaný svojmu rádu a pod pápežským odevom nosil dominikánsky habit. Ako rehoľník, ale aj biskup a neskôr pápež trávil veľa času modlitbou, meditáciou a prísne sa postil.

El Greco: Portrét Pia V.

Pápež Pius V. zastával post Petrovho nástupcu v rokoch 1566-1572. Jeho pontifikátu predchádzalo Gutenbergovo zdokonalenie kníhtlače v roku 1515, čo malo za následok rýchlejšie a lacnejšie tlačenie kníh a v konečnom dôsledku informačnú explóziu v Európe. Na pápežský stolec prišiel v čase reformácie 16. storočia. Protestantské myšlienky boli už silno rozšírené, najmä v Anglicku, Škótsku, ale aj v polovici Nemecka, Holandsku a časti Francúzska. Španielsko, Írsko, Portugalsko a Taliansko zostali neochvejne katolíckymi.

Odpoveďou na luteranizmus a kalvinizmus bola zo strany Katolíckej cirkvi protireformácia. Pápež Pavol III. zvolal v roku 1545 Tridentský koncil (1545-1563). Pius V. na základe materiálov, ktoré zanechal koncil, publikoval Katechizmus, Breviár a Misál.

Slávne víťazstvo v bitke pri Lepante

6. októbra 1571 sily Svätej ligy priplávali do zálivu Patras, kde sa o deň neskôr stretli s tureckým loďstvom. Pius V. v rámci úsilia poraziť moslimov požiadal kresťanov na celom svete a zvlášť v Taliansku, aby sa zhromaždili a modlili spoločne ruženec za víťazstvo. On sám zhromaždil kardinálov a veriaci ľud v dominikánskom kostole Santa Maria Sopra Minerva v Ríme, aby vytvorili 40-hodinovú modlitbovú reťaz ruženca na tento úmysel. Napriek tomu, že turecké vojsko bolo v presile, flotile Svätej ligy sa podarilo potopiť 287 z 300 tureckých lodí. Pius ešte skôr, ako prišli oficiálne správy z bojiska, zahľadel sa cez okno na východ a povedal: „Našou úlohou je teraz ďakovať Bohu za víťazstvo, ktoré dal kresťanskej armáde.“ Vojenský úspech pripísal pápež Panne Márii a modlitbe svätého ruženca. V roku 1572 vydal ružencový dokument Salvatoris Domini, v ktorom nariadil, aby sa každý rok slávil 7.október sviatok Panny Márie Víťaznej ako pamiatka na slávne víťazstvo nad moslimami.

-js-