Toto kázanie si môžete vypočuť tu
.
„Poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí“ (Jn 8, 32).
Neklamať. Aj takto by mohla znieť definícia školáčika, ktorý dostal za úlohu vysvetliť, čo znamená žiť v pravde. Starší školák či dospelý človek by možno pridali atribúty ako byť úprimný, čestný, nepretvarovať sa. Čo je však pravda? To sa pýtal aj Pilát.
Mnohokrát za život sa človek stretne s konštatovaním, že pravda je zložitá, a nechce sa jej ďalej venovať. V skutočnosti je však pravda najjednoduchšou a najjasnejšou verziou akejkoľvek skutočnosti, pretože vylučuje lži a iné fantastické príbehy, ktoré človek zo strachu či hanby rád pridáva k základnému scenáru. No pravda už dodatok nepotrebuje. Najsilnejším argumentom je v tomto prípade Ježišovo vyhlásenie, že on sám je Pravda (porov. Jn 14, 6). Vďaka Ježišovej priamočiarej reakcii na Tomášovu otázku sa teda niet o čo škriepiť. Žiť v pravde znamená žiť v Pravde, teda v Kristovi samom.
Čím viac sa Ho usilujeme poznať, tým väčšmi sa ponárame do posväcujúcej pravdy, a náš pravdivý život sa zároveň stáva svedectvom o Bohu pre svet. Život v Kristovi – v Pravde potom prináša svetlo aj tam, kde ešte stále panuje tma nevedomosti a bludu. Jeden z veľmi hodnotných, no pritom až neuveriteľne jednoduchých návodov, ako žiť pravdivý život, ponúka Ježiš počas slávnej reči na vrchu: „Vaša reč nech je ,áno – áno‘, ,nie – nie‘. Čo je navyše, pochádza od Zlého“ (Mt 5, 37).
Pravda. Nie vždy sa za ňu stavia ľahko. Niekedy si môže vyžiadať sprievodné nepríjemnosti. No vyslobodzuje. Nebuďme ako Pilát, ktorý sa síce pýtal, čo je pravda, no nespoznal Pravdu pred sebou a vydal ju na smrť. Naučme sa byť v medziach pravdy jednoduchí ako holubice a nepridávajme k nej nič, čo neslúži nášmu posväteniu.
„Posväť ich pravdou, tvoje slovo je pravda“ (Jn 17, 17).
Lucia Krchňavá
Čo k tejto téme hovorí Katechizmus?
2466 V Ježišovi Kristovi sa zjavila celá Božia pravda. On „plný milosti a pravdy“ (Jn 1, 14), je „svetlo sveta“ (Jn 8, 12), je Pravda. „Kto verí“ v neho, „neostáva vo tmách“ (Jn 12, 46). Ježišov učeník ostáva verný jeho slovu, aby poznal pravdu, ktorá vyslobodzuje a posväcuje. Nasledovať Ježiša znamená žiť z „Ducha pravdy“ (Jn 14, 17), ktorého posiela Otec v jeho mene a ktorý uvádza „do plnej pravdy“ (Jn 16, 13). Svojich učeníkov Ježiš učí bezpodmienečnej láske k pravde: „Vaša reč nech je ,áno – áno,‘ ,nie – nie‘“ (Mt 5, 37).
2469 „Ľudia by nemohli spolunažívať, keby si vzájomne nedôverovali, t. j., keby si navzájom nehovorili pravdu.“ Čnosť pravdivosti dáva spravodlivo druhému, čo mu patrí. Pravdovravnosť zachováva správny stred medzi tým, čo treba povedať, a tajomstvom, ktoré treba zachovať: zahŕňa v sebe čestnosť a diskrétnosť. Na základe spravodlivosti „je človek povinný druhému čestne vyjaviť pravdu“.
2470 Kristov učeník prijíma „žiť v pravde“, to jest v jednoduchosti života, ktorý sa zhoduje s príkladom Pána a ostáva v jeho pravde: „Ak hovoríme, že máme s ním spoločenstvo, ale chodíme vo tme, luháme a nekonáme pravdu“ (1 Jn 1, 6).